Ešte donedávna málokto tušil čo presne znamená, keď niekoho “zatejpujeme“. Dnes sa však už väčšine pri týchto slovách vybaví pohľad na televízne prenosy, kde športovcom pri behu na nohách žiaria farebné pásky. Pritom je tejpovanie ako také známe už niekoľko desiatok rokov. Najskôr sa používali fixačné tejpovacie pásky, ktoré mali podporiť svaly a kĺby pri športovej činnosti. Postupne sa však vyvíjali pásky z pružnejšieho materiálu, dnes známe ako tejpy.
S technikou tejpovania prišiel začiatkom osemdesiatych rokov 20. storočia doktor Kenzo Kase v Japonsku, ktorý vychádzal zo základnej myšlienky, že k udržaniu zdravia a k jeho znovunastaveniu je potrebný pohyb a svalová aktivita. Svaly však nie sú dôležité iba pre samotný pohyb, ale aj pre krvný a lymfatický obeh alebo udržanie telesnej teploty. Práve tým sa tejpovanie odlišuje od predošlého fixného.
Zatiaľ čo fixné tejpovacie pásky nemajú zo svojej podstaty schopnosť prispôsobiť sa pohybu, čím výrazne obmedzuje krvnú a lymfatickú cirkuláciu, kineziologická páska svojou elasticitou a hrúbkou zhruba zodpovedá ľudskej koži. Vďaka tomu dochádza k vytváraniu efektu oživovania kože cez jej povrch. Po akejkoľvek traume v tkanivách ľudského tela prebieha zápalová reakcia. Vzniká lokálny opuch, ktorý spôsobuje nárast tlaku.
Práve kvôli zvýšenému tlaku je narušený krvný obeh a spomalený tok lymfy, čo okrem iného aktivuje receptory bolesti.
Tejpovanie spôsobuje veľmi rýchly úbytok tlaku, vďaka čomu je krvný a lymfatický obeh znovu obnovený. Taktiež pocit bolesti rýchlo mizne. Naopak fixným tejpom dosahujeme iba jediný efekt- spevnenie, a to ako v zmysle ochrany najvyťaženejších častí tela u zdravých jedincov, tak aj po úrazoch miesto ortéz.
Kúzlo kineziologického tejpu teda spočíva v materiále, z ktorého je vyrobený. Túto elastickú pásku je možné nie len natiahnúť, ale následne vrátiť do pôvodného rozmeru. Naviac nedráždi pokožku, nevyvoláva precitlivenosť a je vodeodolná - jej aplikácia teda nebráni bežnej dennej hygiene, plávaniu ani vykonávaniu rôznych športových činností.
Pásky sa lepia bez ťahu alebo s miernym napätím na natiahnutý sval. Podľa potreby sa pásky môžu taktiež nastrihávať, čím vzniká tzv. X – tejp alebo Y – tejp. Pri tejpovaní miest s poruchou lymfatického obehu, možno pásku nastrihnúť na viacej úzkych častí. Konce pások sa zastrihujú do oblého tvaru, aby sa rohy neodliepali trením o odev. Aplikáciou kineziologických tejpov na kĺby môžeme podporiť celkovo ich stabilitu, postavenie a zmierniť bolestivosť.
Využitie tejpov je skutočne pestré. Od doliečovania úrazov či redukcii zápalov cez riešenie porúch cirkulácie tekutín, akými môžu byť edémy alebo modriny, korekciu vadného držania tela, ošetrenie poškodení spôsobených preťažením, ako je napr. tenisový lakeť až po neuro-reflexné ovplyvnenie pri bolesti hlavy. Správnym používaním techník tejpov tak môžete nielen uľaviť svalom od napätia, stabilizovať kĺby, podporiť väzy a šľachy, znížiť opuch či urýchliť hojenie, ale aj zmierniť alebo úplne odstrániť bolesť.
Ukážka aplikácie tejpu na opuch alebo modrinu.
Pred aplikáciou
Počas aplikácie tejpu
Po aplikácii tejpu