Lýtkový sval - zníženie svalového napätia

 

Lýtkové svaly sa skladajú z dvoch svalov. Dvojhlavý sval lýtkový (Gastrocnemius) je viditeľný na zadnej strane nohy, šikmý sval lýtkový (Soleus) je menší, širší a hlbšie uložený. Oba svaly sú uchytené poblýž zadnej časti kolena a na päte pomocou Achillovej šľachy. Tieto svaly sú výrazne zaťažované pri výskokoch, používame ich však tiež pri behu i bežnej chôdzi. Sú zodpovedné za pohyb v členku.

Lýtkové svaly sa môžu natiahnuť, natrhnúť, alebo dokonca pretrhnúť, prípadne môžeme mať kŕče v tomto svale. Vinníkom týchto zranení sú časté a náhle zmeny smeru, ktoré vedú k extrémnemu zaťažovaniu týchto svalov. Náhle zrýchlenia môžu byť tiež príčinou problémov s lýtkovými svalmi. Zranenie lýtok sú najčastejšie u športovcov v strednom veku. Poranenia lýtka sú bohužiaľ zvyčajne opakované.

Bolesť a zvieranie môžu byť známkou závažných problémov. Časté sú sťažnosti na vystrelovanie bolesti z lýtka do kolena a chodidla, kde sú tieto svaly uchytené. Pri poranení lýtka je obvyklý opuch, ktorý by však mal byť braný veľmi vážne.

Liečenie problémov s lýtkovými svalmi môže u každého trvať rôznu dobu, avšak použitie tejpov urýchluje proces hojenia, uvoľňuje svaly a zmierňuje bolesť. Ako pri každom svalovom zranení sa doporučuje  kľudový režim a ľadovanie. Príčinou bolesti môže byť tiež žilná trombóza (krvná zrazenina). V prípade akýchkoľvek pochybností navštívte odborného lekára.

Kurzy tejpovania | Partneri